Na widoku Obmiary możesz wyliczać ilości, a korzystając ze Schowka możesz wklejać pojedyncze wiersze lub całe bloki z innych pozycji, zarówno z opracowywanego, jak i innego kosztorysu.


Obliczenia wykonasz w kolumnie Wyliczenie ilości robót, wprowadzając kolejne składniki działań matematycznych oraz znaki:

+ – dodawanie;

– odejmowanie;

x, * – mnożenie;

/ – dzielenie.

Możliwości obliczeniowe programu nie ograniczają się tylko do prostych działań matematycznych. Możesz również podnosić do potęgi, korzystać z funkcji trygonometrycznych, algebraicznych i hiperbolicznych. Plecenia wykonujące powyższe i inne działania matematyczne, znajdziesz w temacie pomocy Kalkulator.

Program rozróżnia zarówno kropkę jaki i przecinek jako separator liczb dziesiętnych, a do grupowania działań używaj tylko nawiasów okrągłych (, ). Nie ma potrzeby wstawiania znaku = na końcu obliczeń, ponieważ, gdy wprowadzone dane będą poprawne, to w kolumnie Ilość pojawi się automatycznie wynik.

Wyliczenia z Obmiarów są automatycznie przenoszone do kolumny Ilość na widoku Pozycje. Mały znaczek ∑ (sumy) w lewym górnym rogu w kolumnie Ilość informuje, że obmiar pozycji składa się ze szczegółowych obliczeń.

W kolumnie Komentarze możesz opisać poszczególne wiersze wyliczeń, zwiększając tym samym ich czytelność. Jeśli w kolumnie Wyliczenie ilości robót wpiszesz razem komentarz i obliczenia, to program potraktuje całość jako komentarz – nie wykona obliczeń. Ale aby nie wprowadzać fragmentu tekstu do kolumny Komentarze, wystarczy rozdzielić tekst od obliczeń ; (średnikiem), a program sam przeniesie tekst do odpowiedniej kolumny, np.:

komentarz; 10,5+8

Niejednokrotnie komentarz nie wystarczy, istnieje potrzeba umieszczenia w samych wyliczeniach, krótkiej informacji przy podawanej liczbie. Korzystając z { } (nawisów klamrowych) możesz tworzyć Komentarze lokalne, za pomocą których możesz wpisać dowolny tekst, który będzie ignorowany przez program w wyliczeniach, np.:

{oś A-A} 2,45x1,45 + {oś B-B} 14,20x1,20

Niejednokrotnie stosujesz te same parametry w kilku wyliczeniach, dlatego warto korzystać z dodatkowej możliwości oferowanej przez program, a mianowicie definiowania stałych lokalnych.

W kolumnie Wyliczenie ilości robót, wpisujesz nazwę stałej (literę lub słowo) zakończone znakiem =, po którym możesz wpisać liczbę, bądź ją wyliczyć, np.:

h=0,8

h=0,5+0,3

tak stworzoną stałą możesz wykorzystywać w obliczeniach. Program będzie traktował ją jak liczbę, np.:

hx2,0x1,5 jest równoważne zapisowi 0,8x2,0x1,5.

Opcję definiowania stałych możesz również wykorzystać do dokonywania obliczeń nie biorących udziału w sumowaniu. Wpisz nazwę (literę lub słowo) zakończone znakiem = a następnie wpisz wyrażenie algebraiczne, po zatwierdzeniu otrzymasz wynik który może być pomocny w dalszych obliczeniach. Zmieniając aktywność wiersza spowodujesz, że będzie widoczny lecz nie pojawi się na wydruku.