„Plikowe” operacje na kosztorysie
Nowy kosztorys
Aby utworzyć nowy kosztorys, należy z menu Plik wybrać polecenie Nowy, po czym uzupełnić wymagane pola. Więcej informacji o oknie tworzenia kosztorysu znajdziesz w rozdziale Opcje kosztorysu
Otwieranie kosztorysu
Aby otworzyć istniejący kosztorys, należy z menu Plik wybrać polecenie Otwórz, po czym wybrać stosowny plik z listy. Możesz też posłużyć się wykazem pomocniczym. W tym celu wybierz polecenie Otwórz wykaz... i wskaż kosztorys z wykazu.
Zapis kosztorysu
Wyjście z programu bez zapisania kosztorysu umożliwia powrót do jego poprzedniej wersji. Na wypadek awarii lub pomyłkowego wyjścia z programu bez zapisania wprowadzonych danych tworzona jest kopia zapasowa w pliku z rozszerzeniem *.~rdsx każdego kosztorysu po każdej, nawet najdrobniejszej, korekcie (możesz tę opcję zmienić poprzez pasek menu okna głównego Kosztorys => Historia kosztorysu => Ustawienia => twórz plik kopii zapasowej (*.~rdsx).
Zapis kosztorysu na dysku komputera w tracie pracy, umożliwiają klawisze Ctrl+S lub ikona Zapisz zmiany w kosztorysie. Kończąc pracę z programem, wyświetli się panel z zapytaniem o zapis danych dla kosztorysów, w których wprowadzono zmiany i nie zapisano ich przed próbą wyjścia z programu. Domyślnym miejscem zapisu pliku kosztorysu jest folder <usr>\Kosztorysy.
Odzyskiwanie kosztorysu z kopii zapasowej
Program tworzy na dysku kopię zapasową kosztorysu po każdej operacji (jeśli nie wyłączono tej opcji). W razie utraty danych możesz z menu Plik okna głównego wybrać polecenie Odzyskaj i na wyświetlonym panelu uzyskasz listę kopii zapasowych kosztorysów (z rozszerzeniem *.~rdsx). Musisz wskazać kosztorys do odzyskania i potwierdzić wybór przyciskiem Otwórz.
Ustawienie folderu domyślnego
Aby zmienić folder domyślny należy z menu Plik wybrać polecenie Zmień folder domyślny...
Zaznaczenie domyślnego folderu (Spacja) będzie miało zastosowanie przy tworzeniu nowego kosztorysu,otwieraniu czy zapisywaniu.
Dostępne polecenia
Dopisz folder do listy
Usuń folder z listy
Zaznacz folder (Spacja)
Przesuń w górę (Ctrl + Alt + Up)
Przesuń w dół (Ctrl + Alt + Down)
Przesyłanie wydruków Internetem
Coraz popularniejsze staje się przekazywanie dokumentów w postaci plików PDF. Szczegółowe informacje dotyczące generowania plików PDF za pomocą programu RODOS znajdziesz w sekcji Eksport i import => Eksport do PDF.
Możliwe jest również przekazanie pliku danych kosztorysu (rozszerzenie *.rdsx) na nośniku lub za pomocą poczty elektronicznej wraz z Przeglądarką kosztorysów. Zapisane w pliku kosztorysu parametry wydruku umożliwią wydruk kosztorysu dokładnie według ustawień autora kosztorysu.