Praca rusztowań
Polecenie Praca rusztowań służy przede wszystkim do obliczania czasu pracy rusztowania - jako dodatkowego czynnika oprócz samego montażu. Jest to oddzielna pozycja kosztorysowa.
Pierwszym krokiem do wyliczenia pracy rusztowań jest wyświetlenie na widoku Pozycje dwóch dodatkowych kolumn tj. SumaRg i NrSumyRg. Program automatycznie wypełni kolumnę SumaRg natomiast w kolumnie NrSumyRg należy samemu zadeklarować z której pozycji mają być zsumowane roboczogodziny.
Polecenie Praca rusztowań należy wywołać z menu lokalnego na Pozycjach nadając kolejny numer pozycji.
W poszczególne pola edycyjne okna Praca rusztowań wpisujesz konieczne dane - rodzaj rusztowania klikając przycisk obok pola edycyjnego Rusztowanie, wybierasz z kosztorysu, kartoteki sprzętu, cennika lub informatora typ rusztowania, wprowadzasz je klawiszami Enter albo F4, lub ikoną Przenieś. Możesz też wpisać nazwę rusztowania wprost do komórki, Grupę rusztowań wskazaną w kolumnie NrSumyRg oraz inne wskazane w oknie.
Aby efektywnie wykorzystywać to polecenie musisz wcześniej przygotować dodatkowe informacje takie jak obecność w bazie normatywnej katalogów KNR 2-02 lub KNNR 2, bądź rzadko już stosowanego KNKRB 2.
Bazę normatywną, według której będziesz wyliczać Czas pracy rusztowań, wybierasz klikając przycisk w lewym dolnym rogu obok wyświetlanej nazwy katalogu. W menu lokalnym wybierasz odpowiednią bazę. W tym miejscu możesz również otworzyć Założenia szczegółowe dotyczące czasu pracy rusztowań.
Pracę rusztowań obliczasz na podstawie pkt. 5.15 Założeń szczegółowych do rozdziału 16 z KNR 2-02 lub pkt. 5.3 Założeń szczegółowych do rozdziału 15 z KNNR 2 według wzoru:
C – czas pracy rusztowań za okres wykonywania robót w m-g
N – normy robocizny dla danego rodzaju roboty (robót), które przyjmuje się z kosztorysu (w naszym przykładzie z Sumy roboczogodzin)
s – skład zespołu roboczego dla danego rodzaju robót, przyjmuje się z odpowiedniej Tablicy Założeń szczegółowych
w – współczynnik przestoju rusztowań wynikających z warunków atmosferycznych, przyjmuje się z odpowiedniej Tablicy Założeń szczegółowych
Uwaga !
Polecenie Praca rusztowań nie zwalnia ze znajomości zasad zawartych w odpowiednich katalogach norm, jest ona tylko narzędziem ułatwiającym wykonanie obliczeń.
Wstawienie pozycji kosztorysowej Praca rusztowań jest poprzedzone wywołaniem panelu, w którym masz dostęp do wszystkich niezbędnych do jej wyliczenia składników.
Efektem poprawnego wprowadzenia danych jest pozycja, do której wgląd masz na widoku Nakłady. Zawiera ona informacje o ilości Nakładów robocizny z podanymi pozycjami, których dotyczy oraz poszczególne użyte do obliczeń dane. Wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w użytej Sumie roboczogodzin, tzn. usunięcie bądź dodanie do niej pozycji kosztorysowej jest automatycznie uwzględniane. Aby edytować pozycję wystarczy ją podwójnie kliknąć wywołując panel z wprowadzonymi danymi.