Import kosztorysu Norma (*.ath)
Program umożliwia import kosztorysów z innych programów do kosztorysowania obsługujących format ATH.
Wywołanie
- z menu okna głównego Plik => Import => Kosztorys Norma (*.ath)...;
Wykonanie powyższych czynności spowoduje wyświetlenie na ekranie okna dialogowego Importuj kosztorys ATH.
Omówienie
Przed importem danych należy wypełnić okienka:
- Ścieżka do kosztorysu ATH – w tym polu znajduje się lokacja źródłowego pliku kosztorysu w formacie ATH. Zmiany lokacji pliku możesz dokonać używając przycisku Wybierz z prawej strony pola adresu. Po jego wciśnięciu otworzy się okno przeglądania lokacji komputera w celu wskazania pliku. Wskaż plik, który chcesz zaimportować do programu RODOS, a następnie wciśnij przycisk Otwórz w celu akceptacji wyboru.
- Folder docelowy – w tym polu znajduje się lokacja docelowego pliku kosztorysu w formacie RDSX. Jeżeli w polu Ścieżka do kosztorysu ATH został już wskazany plik źródłowy w formacie ATH, program RODOS wprowadzi sugerowaną lokację i nazwę pliku - domyślnie jest to folder <usr>\Kosztorysy. Jeżeli chcesz ustawić inną lokację, wciśnij przycisk Zmień, a następnie wprowadź własne ustawienia.
- Nazwa kosztorysu docelowego – w tym polu wpisz nazwę kosztorysu.
Przed zakończeniem procedury importu zadeklaruj jeszcze, zaznaczając pole wyboru w panelu Opcje, czy importowane mają być obmiary robót. Ze względu na różnice w formatach ATH i RDSX przy imporcie obmiarów z nietypowych pozycji mogą wystąpić nieprawidłowości.
Po wypełnieniu wszystkich pól kliknięcie na przycisku Importuj spowoduje utworzenie pliku kosztorysu w formacie RDSX i wyświetlenie go na ekranie.
Uwaga !
Nie wszystkie dane zapisane w innych programach do kosztorysowania przenoszą się do formatu RDSX, dlatego mogą pojawić się rozbieżności między wartością kosztorysu utworzonego w innym programie, a otwartym w niniejszym programie. Należy każdorazowo taki kosztorys sprawdzić i poddać go dalszej obróbce. Należy zwrócić uwagę na narzuty kosztów pośrednich i zysku, indywidualne stawki kosztów zakupu, formułę obliczania ceny, materiały inwestora itp.