Polecenie Szukaj w katalogach norm służy pomocą, gdy chcesz znaleźć podstawę nakładu na podstawie słowa kluczowego określającego czynność, materiał, itp., w posiadanej bazie katalogów norm.


Wywołanie

  • z menu okna głównego Baza => Katalogi norm ikoną   Wyszukiwarka lub klawiszami Shift+Ctrl+F;
  • z menu lokalnego komórki kolumny Podstawa na widoku Pozycje w wierszach zawierających pozycje kosztorysu poprzez wybranie opcji Szukaj w katalogach norm...


Dostępne polecenia

  Przejdź do tablicy, F4 albo Enter - przechodzi do tablicy zawierającej wybraną pozycję z listy;

  Wybierz z listy, Ctrl+D - otwiera Wybierz z listy i służy do wyszukiwania ciągów znaków, które będą szukane już tylko w wyświetlonym wykazie pozycji, znalezionych w poprzedniej fazie wyszukiwania;

  Cofnij, Ctrl+Z - wraca do wykazu pozycji z poprzedniej fazy wyszukiwania;

  Zatrzymaj, Esc - przerywa przeszukiwanie na dowolnym etapie działania;

  Przeszukuj wszystkie katalogi z bazy - przeszukiwane będą wszystkie katalogi znajdujące się w bazie (w tym demonstracyjne);

  Pomoc, F1 - otwiera Pomoc kontekstową;

Ctrl+F - rozpoczyna przeszukiwanie;



Wyszukiwanie

W oknie Wyszukiwarki zadeklaruj zakres przeszukiwanej bazy katalogów.

Musisz też sprecyzować obszary przeszukiwania, tj. wybrać czy szukać:

  • w opisach robót;
  • w nazwach zawodów;
  • w nazwach materiałów;
  • w nazwach sprzętu.

Prócz tego możesz określić zakres przeszukiwań w polu wyboru Przeszukuj. Następnie w polu Tekst wpisz poszukiwane słowo lub jego fragment i rozpocznij przeszukiwanie przyciskiem Znajdź albo klawiszami Ctrl+F.

W wyniku przeszukiwania otrzymasz listę pozycji zawierających w opisie poszukiwane słowo. W lewej części okna pojawi się wykaz katalogów, a w prawej lista pozycji w układzie Tablica/Opis robót/Jm. Po wyborze katalogu w lewej części okna, w prawej wyświetlona będzie lista pozycji znalezionych w wybranym katalogu. Na pasku komunikatów wyświetlane będą dane o wybranym do przeszukiwania ciągu znaków, liczbie przeszukanych katalogów i znalezionych tablic. Przeszukiwanie możesz przerwać w dowolnym momencie ikoną   Zatrzymaj. W takim wypadku wyświetlona zostanie lista pozycji znalezionych do momentu przerwania. Możesz również zadeklarować opcję szukaj do pierwszego wystąpienia. Czas wyszukiwania zależy od liczby katalogów zadeklarowanych do przeszukiwania oraz od szukanego słowa lub jego fragmentu. Zakres przeszukiwania z pierwszej fazy możesz uszczegółowić poleceniem Wybierz z listy wywoływanym ikoną   Wybierz z listy lub klawiszami Ctrl+D.

W celu wprowadzenia pozycji do kosztorysu należy najpierw za pomocą ikony   Przejdź do tablicy (lub klawisza F4 bądź Enter) przejść do odpowiedniej tablicy w oknie Katalogi norm, a następnie wybrać opcję przeniesienia pozycji do kosztorysu.


Uwaga !

Ze względu na możliwość występowania odmienionych wyrazów, wyszukuj ich niezmienne części, np. „wykop” zamiast „wykopów” – bo mogą występować również „wykopy”). Ciągi znaków oddziel spacją, a wyszukane zostaną wszystkie nakłady, w których wystąpi przynajmniej jeden z nich.

W celu ograniczenia liczby wyszukanych pozycji możesz wykorzystać znaki:

  • znak + (plus) umieszczony bezpośrednio przed szukanym ciągiem znaków (wyrazem) oznacza konieczność występowania tego ciągu (wyrazu) w poszukiwanym opisie robót;
  • znak – (minus) bezpośrednio przed szukanym ciągiem znaków (wyrazem) oznacza eliminację z wykazu wyszukanych nakładów, w których występuje wpisany ciąg znaków (wyraz);

Pamiętaj też, że wpisanie wielkiej litery w którymkolwiek ciągu znaków spowoduje rozróżnianie małych i wielkich liter we wszystkich wpisanych ciągach znaków (wyrazach).


Przykład

W fazie pierwszej wpisujesz do wyszukiwarki ciągi: „wykopy liniowe +pionowe –kat.III”, spowoduje to sporządzenie wykazu nakładów, w którym:

  • wystąpi przynajmniej jeden z ciągów, tj. wykopy lub liniowe;
  • musi wystąpić ciąg pionowe;
  • nie może wystąpić ciąg kat.III (np. grunt kat.III).

W fazie drugiej, po wyszukaniu wstępnym, możesz zawęzić zakres znalezionych podstaw nakładów, korzystając z polecenia Wybierz z listy np. „+wykopy”. Program wyświetli wykaz nakładów ograniczony tylko do tych, w których występuje słowo „wykopy”.