Konwerter kosztorysów
Funkcja umożliwia masową zmianę formatu pliku kosztorysu między formatem RDSX, a formatami ATH, XML, XLSX, ODS oraz PDF.
Uwaga !
W celu skorzystania z funkcji Konwersji seryjnej należy wcześniej zamknąć wszystkie aktywne okna kosztorysów.
Wywołanie
- z menu okna głównego Plik => Konwerter kosztorysów...;
Wykonanie powyższych czynności spowoduje wyświetlenie na ekranie okna dialogowego Konwerter kosztorysów.
Omówienie
Przed importem danych należy wypełnić okienka:
- Folder roboczy – w tym polu znajduje się lokacja źródłowych plików kosztorysu. Zmiany lokacji pliku możesz dokonać używając przycisku Wybierz... z prawej strony pola adresu. Po jego wciśnięciu otworzy się okno przeglądania lokacji komputera w celu wskazania pliku. Wskaż folder, z którego chcesz zaimportować pliki do programu RODOS, a następnie wciśnij przycisk Ok w celu akceptacji wyboru.
- Przeszukuj podfoldery – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że program przeszuka wszystkie podfoldery znajdujące się w zdefiniowanej lokacji folderu roboczego w poszukiwaniu kosztorysów do konwersji seryjnej.
- Nadpisuj istniejące kosztorysy – zaznaczenie tej opcji pozwoli nadpisać kosztorysy, które znajdują się w folderze wynikowym i mają taką samą nazwę jak konwertowane pliki.
- Foldery dla plików wynikowych – w tym polu znajduje się lokacja docelowych plików kosztorysu. Aby ustawić lokację, wciśnij przycisk Foldery..., a następnie wskaż folder, do którego chcesz zapisać pliki wynikowe.
Dostępne formaty do konwersji seryjnej:
- Format XLSX (XLSX, ODS) – wybierając przycisk Ustawienia... znajdujący się po prawej stronie, będziesz mógł zdefiniować informacje jakie mają znaleźć się w kosztorysie po konwersji. Okno Ustawień jest identyczne jak dla polecenia Zapisz kosztorys w formacie XLSX, ODS
- Format PDF – wybierając przycisk Ustawienia... znajdujący się po prawej stronie, będziesz mógł zdefiniować informacje jakie mają znaleźć się w kosztorysie po konwersji. Okno Ustawień jest identyczne jak dla polecenia Zapisz kosztorys w forma PDF
- Format ATH – Nie wszystkie dane zapisane w jednym programach do kosztorysowania przenoszą się do innych formatów w sposób identyczny, dlatego mogą pojawić się rozbieżności między wartością kosztorysu po konwersji, a otwartym w niniejszym programie. Należy każdorazowo taki kosztorys sprawdzić i poddać go dalszej obróbce. Należy zwrócić uwagę na narzuty kosztów pośrednich i zysku, indywidualne stawki kosztów zakupu, formułę obliczania ceny, materiały inwestora itp.
- Format XML.
Po wypełnieniu wszystkich pól kliknięcie na przycisku Konwertuj spowoduje utworzenie plików kosztorysu w wybranym formacie w lokacji wynikowej.