Uwagi do kosztorysu
Jest to miejsce, gdzie możesz nanieść uwagi do dowolnie wybranych pozycji kosztorysu, elementów, współczynników globalnych czy komentarzy, zawartych w otwartym kosztorysie.
Panel, w którym możesz wpisywać swoje uwagi, otwierasz z menu okna głównego Widok => Uwagi do kosztorysu albo jednoczesne użycie klawiszy Shift+Ctrl+U.
Program automatycznie umieszcza panel Uwagi na dole ekranu, tuż nad zakładkami aktualnie otwartych kosztorysów. Jest ono aktywne i nie zamyka się w chwili, gdy przechodzisz na kolejne widoki kosztorysu. Takie działanie pozwala nam na równoczesne przeglądanie wybranej pozycji kosztorysowej w jej kolejnych elementach składowych (Pozycje, Nakłady, Obmiar) i dopisywanie uwag dotyczących tej pozycji.
Dostępne polecenia
Eksportuj wszystko do Schowka, Shift+Ctrl+C - przenieść cały tekst do Schowka, następnie możesz wstawić skopiowany tekst do dowolnego edytora i dodatkowo obrobić czy wydrukować;
Eksportuj wszystko do pliku, Shift+Ctrl+S - otwiera okno dialogowe zapisu pliku, w którym możesz zapisać uwagi w pliku tekstowym. Plik ten jest zapisywany w folderze domyślnym <usr>\Eksport\Uwagi;
Wytnij, Ctrl+X - wycina do Schowka zaznaczony blok;
Kopiuj, Ctrl+C - kopiuje do Schowka zaznaczony blok;
Wklej, Ctrl+V - wstawia kopię zawartości Schowka; wstawia tekst znajdujący się w Schowku;
Wstaw znak specjalny, Ctrl+G– wstawia znak specjalny (np.: ø, ², ³, °, §, ±, €);
Cofnij, Ctrl+Z - cofa ostatnią operację.
Ctrl+F12 - otwiera Ustawienia programu i umożliwia zmianę opcji dla aktywnego okna;
Ctrl+A - zaznacza wszystko;
Zastosowanie
Polecenie Uwagi do kosztorysu służy do przekazywania informacji, uwag autorowi kosztorysu przez inspektora nadzoru, bądź inwestora. Używając bezpłatnej Przeglądarki kosztorysów, nie możesz zapisać na dysku wprowadzonych zmian do kosztorysu, ale na ich podstawie możesz nanieść do niego uwagi. Uwagi do kosztorysu są zapisywane w pliku z rozszerzeniem domyślnym *.tuwx, o tej samej nazwie i w tym samym folderze co kosztorys.
Aby przekazać naniesione uwagi sprawdzający przekazuje plik z rozszerzeniem *.tuwx autorowi kosztorysu. Ten zaś musi plik skopiować do folderu, w którym znajduje się opracowywany kosztorys. Po otwarciu kosztorysu program automatycznie odczyta uwagi, które pojawią się dokładnie w tych samych miejscach, w których naniósł je inspektor.
Pamiętaj, że plik uwag ma taką samą nazwę co plik z kosztorysem, różnią się jedynie rozszerzeniem oraz tym, że do poprawnego odczytania uwag pliki te muszą być w tym samym folderze.
Innym sposobem wykorzystania polecenia Uwagi do kosztorysu do przekazania uwag jest ich Eksportowanie. Program oprócz uwag, umieści tam dodatkowe informacje, m.in. nazwy elementów i opisy robót dla pozycji opatrzonych uwagami itd.. Wprowadzając dodatkowe wyjaśnienia, możesz w szybki sposób stworzyć np. protokół rozbieżności.
O tym, że w kosztorysie są zawarte uwagi, informuje mały kwadracik w prawym górnym rogu w kolumnie Numer pozycji, który jest widoczny, gdy wywołasz Uwagi do kosztorysu. Drugim miejscem informującym o występujących w kosztorysie uwagach oraz o ich ilości, jest wyświetlany komunikat na dole ekranu, o ile w Ustawieniach wybrałeś opcję Pokazuj pasek komunikatów.
Domyślną wysokość panelu możesz dopasować do swoich potrzeb. Aby to zrobić, ustaw wskaźnik myszki na linii rozdzielającej panele. Przy poprawnym ustawieniu kursor myszki zmieni się na znak z dwoma strzałkami. Wówczas naciśnij lewy przycisk myszki i przesuń linię rozdzielającą by ustalić optymalną wysokość paneli.
Menu lokalne umożliwia mam wykonanie takich operacji na tekście, jak:
- Cofnij – cofa ostatnią operację;
- Wytnij – wycinanie zaznaczonego tekstu;
- Kopiuj – kopiowanie do Schowka;
- Wklej – wstawienie tekstu znajdującego się w Schowku;
- Wstaw znak specjalny, Ctrl+G– wstawia znak specjalny (np.: ø, ², ³, °, §, ±, €);
- Zaznacz wszystko – zaznacza cały tekst w otwartym oknie;
- Eksportuj do Schowka – wysyła cały tekst do Schowka;
- Eksportuj do pliku – wysyła cały tekst do pliku tekstowego;
- Ustawienia – możesz zdefiniować rodzaj czcionki i kolory aktywnego okna Uwagi;
- Zamknij – zamyka okno.