Stawki, narzuty
W sekcji Stawki, narzuty ustalasz stawkę r-g oraz narzuty dla całego kosztorysu.
- Stawkę robocizny (domyślnie w zł/r-g) możesz wpisać wprost do komórki lub skorzystać z menu lokalnego (prawy przycisk myszki) i poleceń Stawka z cennika oraz Stawka z informatora. Jeżeli w kosztorysie są już wprowadzone pozycje szczegółowe, dostępne jest też polecenie Dopasuj stawkę, dzięki któremu możesz obliczyć i zastosować stawkę r-g, która powinna być użyta, aby kosztorys osiągnął oczekiwaną wartość.
- Koszty zakupu, określane w %, wpisujesz wprost do komórki. Może się tak zdarzyć, że w kosztorysie zostały ustalone indywidualne stawki Kz, informacja o występowaniu takich stawek pojawi się w kolumnie Uwagi.
- Koszty pośrednie również określane w %, wprowadzasz za pośrednictwem okna Koszty pośrednie do obiektu, które wywołasz klawiszem Enter albo klikając aktywną komórkę. Po wpisaniu % Kp dla R program automatycznie wprowadza identyczną stawkę procentową dla S gdy zadeklarujesz Formułę (R+S). Możesz ustalić różne wartości stawek procentowych dla każdego składnika RMS wg Formuły (indywidualnej). W przypadku zdefiniowania indywidualnych stawek Kp dla pozycji/elementów informacja o występowaniu takich stawek pojawi się w kolumnie Uwagi.
- Zysk, określany w %, wprowadzasz za pośrednictwem okna Zysk do obiektu, które wywołasz klawiszem Enter albo klikając aktywną komórkę. Masz tu do dyspozycji trzy Formuły. Formuła R+M+S+Kp(R+S) jest przygotowana na potrzeby sporządzania kosztorysów inwestorskich, natomiast Formuła indywidualna jest najbardziej elastyczna. W przypadku zdefiniowania indywidualnych stawek Zysku dla pozycji/elementów informacja o występowaniu takich stawek pojawi się w kolumnie Uwagi.
- Podatek VAT, określany w % i odpowiedni dla danego rodzaju robót wpisujesz wprost do komórki. W przypadku zdefiniowania indywidualnych stawek VAT dla pozycji/elementów informacja o występowaniu takich stawek pojawi się w kolumnie Uwagi.
- Waluta (domyślnie „zł”), możesz wpisać wprost do komórki dowolną nazwę waluty. Pamiętaj o tym, że zmiana nazwy waluty nie jest to równoważna przeliczeniu kosztorysu – należy wykonać to ręcznie w zestawieniach Robocizny, Materiałów i Sprzętu. (Symbol € wstawisz klawiszami prawy Alt+U)