Do indywidualnego ustalania nakładów rzeczowych przypadających na jednostkę przedmiarową (obmiarową) robót może być wykorzystana metoda interpolacji bądź ekstrapolacji.


Wywołanie

  • w otwartym oknie Kalkulator klawiszem Alt+2 lub wybraniem opcji Interpolacja (ekstrapolacja) liniowa menu   Rodzaj kalkulatora.


Interpolacja liniowa

Interpolacja - matematyczne wyznaczanie funkcji w danym przedziale na podstawie przyjmowanych przez nią wartości dla określonych punktów tego przedziału.

Warunkiem zastosowania interpolacji jest to, aby wielkość parametru (dla którego ustalamy indywidualne normy) określającego dany rodzaj roboty w pozycji kosztorysowej różniła się więcej niż o 10% od wielkości parametrów odpowiadających dolnej i górnej granicy danego przedziału (wielkości podanych w katalogu).

Przykładem parametru dla którego ustalamy indywidualną normę może być: masa, moc, wymiar.


Przykład wykorzystania interpolacji liniowej

Zastosowanie interpolacji liniowej do uzyskania wartości parametru x zaprezentowane będzie na przykładzie katalogu KNR 2-05 tablica 0105.

W katalogu norm znajdują się nakłady roboczogodzin dla słupów o masie do 20t, do 50t, do 60t, do 80t w halach typu ciężkiego.

Na podstawie wartości podanych w katalogu norm możemy określić wartość nakładów roboczogodzin dla słupów o masie x=70 w halach typu ciężkiego.

W tym celu z kolumny 03 i 04 odczytujemy dane, na podstawie których obliczana będzie potrzebna nam wartość parametru:

z kolumny 03 parametr x1=60 (dolna granica) dla którego wartość nakładów wynosi y1=10,97,

z kolumny 04 parametr x2=80 (górna granica) dla którego wartość nakładów wynosi y2=10,59.

Po wprowadzeniu wartości w odpowiednie pola okna Kalkulator w linii paska ikon zostanie wyświetlona wielkość y=10,78 dla przyjętego parametru.

Rysunek 25 Kalkulator -  Interpolacja liniowa