Ekran roboczy każdego widoku i dodatkowego panelu składa się z kolumn, w których, w poszczególnych wierszach, przedstawiane są dane i wartości kosztorysu.

W celu optymalnej wizualizacji widoków kosztorysu program umożliwia definiowanie zestawów kolumn widocznych na ekranie.


Wywołanie

  • z menu okna głównego Widok => Parametry kolumn...;
  • klawiszami Ctrl+K;
  • prawym przyciskiem myszki na którymkolwiek tytule kolumny;


Omówienie

Dla każdego zestawu możesz indywidualnie zdefiniować widoczne kolumny z wyłączeniem kolumny z zacienionym polem wyboru, w której na stałe widać zaznaczenie. Wszystkie tytuły kolumn możesz definiować według własnego uznania. Możesz również ustawić wyrównanie (do lewej, na środek, do prawej) tytułów kolumn i zawartości komórek. Pamiętaj, że na widokach Elementy, Robocizna, Materiały i Sprzęt, do Schowka kopiujesz (ikona   Kopiuj) widoczny na ekranie zestaw kolumn z jego ustawieniami.

Indywidualizacja widoków kosztorysu poprzez wybór wyświetlanych kolumn i ich indywidualne ustawienia nie ma wpływu na zawartość i formę wydruków.


Opcja okna wyboru kolumn

W oknie wyboru z lewej strony wyświetlana jest lista dostępnych kolumn, natomiast z prawej strony jest pole tekstowe i pola wyboru, w których określasz parametry wyświetlania kolumn i zarządzasz ich zestawami.

Dla każdego zestawu możesz określić:

  • kolumny, które mają być wyświetlane;
  • tytuły kolumn;
  • wyrównanie tytułów kolumn;
  • wyrównanie danych w komórkach.


Zarządzanie zestawami

Tworzenie nowego zestawu rozpoczynasz od nadania mu nazwy po wywołaniu klawiszem Ins w okienku Nazwa zestawu kolumn. Po zapisaniu nazwy ustalasz zestaw kolumn i ich parametry. Zdefiniowanemu zestawowi możesz zmienić nazwę po użyciu klawisza F2, a niepotrzebny zestaw usunąć wciskając klawisz Del. Wykaz zestawów widocznych w prawej dolnej części okna Kolumny możesz porządkować zmieniając ich kolejność, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+strzałka w dół albo Ctrl+Alt+strzałka w górę.


Edycja i wprowadzanie zmian

Zestaw kolumn definiujesz poprzez wskazanie tytułu kolumny i wstawienie znacznika w polu z lewej strony nazwy albo naciśnięcie klawisza Spacja. W kwadraciku tym pojawi się zaznaczenie (ptaszek). Tytuły kolumn zmienisz wpisując nowy w polu Tytuł kolumny. Wyrównanie wyświetlania wartości i danych w kolumnach możesz ustalić w części Wyrównanie nagłówek/kolumna klikając odpowiednią opcję lub przesuwając zaznaczenie klawiszami strzałka w górę albo strzałka w dół. Pomiędzy polami wyboru nawigujesz klawiszami Tab albo Shift+Tab.

Poniższe skróty dotyczą listy Zestaw:

Ins - tworzy nowy zestaw;

F2 - edytuje nazwę zestawu w celu jej zmiany;

Del - usuwa zestaw;

Ctrl+Alt+strzałka w górę - przesuwa w górę kursor razem z wierszem;

Ctrl+Alt+strzałka w dół - przesuwa w dół kursor razem z wierszem.

Ustawienie znacznika w polu Szerokości kolumn proporcjonalne do rozmiaru okna spowoduje automatyczne, proporcjonalne dopasowywanie szerokości kolumn do szerokości panelu. Po włączeniu tej opcji program sam dba o zapewnienie widoczności wszystkich kolumn na ekranie.