Przeznaczenie


Efektem pracy z programem są zapisywane pliki kosztorysów i cenników. Z czasem przybywa plików informatorów cenowych. Program automatycznie będzie je zapisywał w odpowiednich folderach. W początkowej fazie pracy, gdy plików nie jest dużo, łatwo je odnaleźć, jednak z czasem będzie ich przybywać i wtedy warto zastanowić się nad ich systematycznym porządkowaniem. Aby ułatwić porządkowanie tworzonych i dostarczanych z zewnątrz plików, program umożliwia budowanie Wykazów plików.

Możesz tworzyć dowolną liczbę wykazów zawierających pliki danego typu. Równocześnie otwartych może być dziewięć wykazów w oknie. W wykazach możesz porządkować pliki dzieląc je na grupy o dowolnych nazwach. Wykazy możesz modyfikować przenosząc pliki między grupami, dopisując nowe lub usuwając niepotrzebne. Na bieżąco obsługiwane wykazy plików są dużym ułatwieniem w codziennej pracy z programem. Dla wszystkich wykazów zaprojektowano jednakowy układ okna z takim samym zestawem ikon oraz ujednolicono skróty klawiaturowe wywołujące potrzebne polecenia co znacznie ułatwia ich obsługę.


Rodzaje wykazów


Dla plików powstających podczas pracy z programem tworzysz wykazy:

  • kosztorysów;
  • cenników;
  • kalkulacji;
  • kartotek.

Dla plików dostarczanych z zewnątrz tworzysz wykazy:

  • zbioru cen jednostkowych.

Wywołanie okna wykazów


Okna wykazów otwierasz zawsze w oknie plików danego typu korzystając odpowiedniej ikony na pasku ikon tego okna, lub skrótu klawiaturowego. Dla przykładu: okno Wykazy cenników otwierasz w oknie Cenniki z menu tego okna Plik => Otwórz wykaz lub klikając ikonę   Otwórz wykaz. Taki sam efekt da jednoczesne naciśnięcie klawiszy Shift+Ctrl+O. Dla ułatwienia pracy, sposób otwierania okna wykazów ujednolicono dla wszystkich typów wykazów, dla wszystkich obowiązuje taki sam skrót klawiaturowy.

Dostępne polecenia


  Przenieś, F4 - otwiera wybrany plik;

  Panel nawigacyjny, F8 - otwiera/zamyka Panel nawigacyjny;

  Otwórz wykaz, Shift+Ctrl+O - otwiera istniejący wykaz plików;

  Utwórz nowy wykaz, Shift+Ctrl+N - pozwala stworzyć nowy wykaz plików;

  Dopisz do wykazu, Ins - dopisuje wskazany plik do wykazu;

  Dopisz bieżący cennik, Shift+Ins - dopisuje bieżący plik do wykazu;

  Dopisz nazwę grupy, Ctrl+Ins - dopisuje nazwę grupy;

  Edytuj, F2 - umożliwia edycję aktywnej komórki;

  Usuń z wykazu, Del - usuwa wybrany plik z wykazu;

  Wytnij, Ctrl+X - wycina do Schowka zaznaczony blok;

  Kopiuj, Ctrl+C - kopiuje do Schowka zaznaczony blok; kopiuje wybrany plik lub blok i umieszcza go w Schowku;

  Wklej, Ctrl+V - wstawia kopię zawartości Schowka; wstawia wybrany plik lub blok ze Schowka;

  Cofnij, Ctrl+Z - cofa ostatnią zmianę zawartości;

  Znajdź, Ctrl+F - otwiera Znajdź i służy do wyszukiwania ciągów znaków. Klawiszem F3 możesz szukać następnego wystąpienia ciągu;

  Poprzednia grupa, Ctrl+PgUp - przechodzi do poprzedniej grupy plików;

  Następna grupa, Ctrl+PgDn - przechodzi do następnej grupy plików;

  Grupy, Shift+Ctrl+strzałka w dół - wyświetla wykaz grup plików występujących w wykazie;

  Ustawienia, Ctrl+F12 - otwiera Ustawienia programu i umożliwia zmianę ważniejszych opcji dla aktywnego okna;

  Pomoc, F1 - otwiera Pomoc kontekstową.

Tworzenie wykazów


Tworzenie Wykazu plików rozpoczynasz klikając ikonę   Utwórz nowy wykaz, bądź naciskając klawisze Shift+Ctrl+N. W oknie podajesz nazwę, pod którą będzie przechowywany tworzony wykaz. Po zaakceptowaniu, w oknie Wykazy plików pojawi się karta z nazwą nowego wykazu. Teraz możesz dopisywać pliki do wykazu.

Ikoną   Dopisz do wykazu albo klawiszem Ins otwierasz okno Dopisz do wykazu, w którym wyświetlane są wszystkie pliki danego typu, znajdujące się w folderze domyślnym. Wskazujesz plik, naciskasz przycisk Dopisz, a w wykazie w kolumnie Plik pojawi się nazwa wskazanego pliku. Dodatkowo w kolumnie Opis możesz dodać informację np. „ceny materiałów – wykonawców remontu szkoły”. Ikoną   Edytuj lub klawiszem F2 możesz poprawić istniejący opis. W kolumnie Data wyświetlana jest data ostatniej modyfikacji pliku. W kolumnie Rozmiar wyświetlany jest rozmiar pliku.

Jeśli masz wiele kart, to klikając prawym przyciskiem myszki zakładkę karty możesz przesuwać zakładkę w prawo lub lewo.

Modyfikowanie zawartości wykazów


Wykazy możesz modyfikować w trakcie pracy z programem. Aby usunąć plik z wykazu wystarczy kliknąć ikonę   Usuń lub polecenie za pośrednictwem z menu okna wykazu Edycja => Usuń. Możesz też skorzystać z klawisza Del;

Aby zwiększyć czytelność wykazu możesz w każdej chwili, z menu okna wykazu Edycja => Dopisz nazwę grupy dopisać nazwę grupy lub klawiszami Ctrl+Ins, podzielić wykaz na Grupy, a w kolumnie opis nadać im dowolne nazwy. Dzięki grupom możesz korzystać z ikon Poprzednia Grupa, Następna Grupa i łatwo poruszać się po wykazie. Wszystkie dopisane nazwy grup pojawią się również w menu wywołanym ikoną   Grupy lub w panelu nawigacyjnym. Kliknięcie wybranej nazwy Grupy przenosi w odpowiednie miejsce wykazu. Ustawiając pasek kursora na wybranym pliku klawiszami Ctrl+Alt+strzałka w dół lub Ctrl+Alt+strzałka w górę możesz przesuwać wybrany plik do dowolnej Grupy.

Uwaga !


Pamiętaj o tym, że wszystkie operacje wykonywane na wykazie nie powodują zmian w folderze z plikami. Polecenia Dopisz do wykazu i Usuń z wykazu nie powodują przeniesienia lub usunięcia pliku, a jedynie tworzą lub usuwają połączenie z konkretnym plikiem.

Otwieranie plików z wykazów

Klawiszami F4 albo Enter bądź ikoną   Przenieś otworzysz wybrany plik w oknie plików danego typu lub wykorzystasz go w innych poleceniach, np.: Importu lub Eksportu.

Dodatkowe informacje


Z menu Narzędzia => Ustawienia... => Opcje ustawisz Pokazuj pasek komunikatów, to na dole okna będą wyświetlane dodatkowe informacje, takie jak:

  • liczba plików w wykazie;
  • informacja o położeniu pliku
    • gdy plik znajduje się w folderze domyślnym, wyświetlana jest tylko jego nazwa;
    • gdy w innym folderze – pełna ścieżka dostępu do pliku.

Uwagi do wykazu kosztorysów


W sytuacji, gdy w folderze domyślnym Kosztorysy gromadzi się coraz większa liczba kosztorysów, program posida funkcjonalne narzędzie umożliwiające porządkowanie tego zbioru. Wykaz kosztorysów jest jednym z podstawowych rodzajów wykazów, pozwalający na porządkowanie gromadzonych kosztorysów w przejrzysty, łatwy do obsługi sposób. Możesz konstruować wykazy np. dla konkretnych zadań inwestycyjnych z podziałem na grupy, zawierające kosztorysy dla poszczególnych branż. Biorąc pod uwagę, że w oknie Wykazy kosztorysów możesz jednocześnie otworzyć dziewięć wykazów z dowolną liczbą pogrupowanych kosztorysów, wykazy są doskonałym narzędziem wyboru i przeszukiwania zasobów.

Uwagi do wykazu cenników


Oprócz poleceń porządkowania plików, wykazy cenników możesz wykorzystać w poleceniach Eksportu i Importu cen. W tym celu na widoku Zestawień RMS należy w menu lokalnym kolumny Cena ustawić znacznik (ptaszek) dla opcji Korzystaj z wykazów plików. Wykazy cenników tworzone są odrębnie dla cenników robocizny, materiałów i sprzętu.

Uwagi do wykazu kalkulacji

 

Program umożliwia gromadzenie efektów swojej pracy (cenniki, kartoteki,...) do późniejszego wykorzystania. Częstym efektem pracy kosztorysanta są zmodyfikowane pozycje wykonane na podstawie katalogów norm i kalkulacje indywidualne tworzone w sytuacji braku odpowiednich podstaw wyceny, szczególnie dla robót wykonywanych w nowych technologiach. Dla dalszego wykorzystania przy tworzeniu nowych kosztorysów, program umożliwia ich zapis w odrębnym zbiorze w formie kalkulacji. Zapisywane kalkulacje możesz gromadzić w plikach, pliki kalkulacji grupować w wykazy. Wykazy kalkulacji służą do usystematyzowanego porządkowania plików kalkulacji.

Uwagi do wykazu kartotek


Wykazy kartotek służą do porządkowania plików kartotek. Możesz tworzyć dowolną liczbę wykazów zawierających kartoteki, odrębnie dla robocizny, materiałów i sprzętu. Równocześnie otwartych może być dziewięć wykazów w oknie. W wykazach możesz porządkować kartoteki dzieląc je na grupy o dowolnych nazwach. Wykazy możesz modyfikować przenosząc kartoteki między grupami, dopisując nowe lub usuwając nieaktualne. Na bieżąco obsługiwane wykazy kartotek są dużym ułatwieniem w codziennej pracy z programem.