Adresy służą do gromadzenia wielokrotnie używanych danych, przydatnych do wypełniania niektórych komórek na widoku Dane ogólne w sekcji Strona tytułowa. Są one bardziej rozbudowaną formą Notesu. Adresy umożliwiają gromadzenie danych adresowych i innych informacji o firmach, deklarowanych według potrzeb. Informacje te możesz zapisać w wykazach grupujących firmy według dowolnych kryteriów, np.: „Inwestorzy”, „Wykonawcy”, „Dostawcy materiałów”, itp. Adresy, w przeciwieństwie do Notesów, nie są ściśle przypisane do komórek i możesz je używać do wypełniania wielu ale tylko związanych z Lokalizacją, Zamawiającym, Wykonawcą oraz Biurem.


Wywołanie

  • z menu okna głównego Baza => Adresy – ten sposób umożliwia tylko przeglądanie i edycję;
  • na widoku Dane ogólne => sekcja Strona tytułowa => Lokalizacja lub Zamawiający lub Wykonawca lub Biuro kosztorysowe, klawiszami Shift+Enter. W tym przypadku można przenieść dane do komórki.
  • na widoku Zestawienie Materiałów przy wywołanej kolumnie (Ctrl+K) Dostawca klikając w dowolnym miejscu kolumny.

Rysunek 2 Okno Adresy


Dostępne polecenia

  Przenieś dane, F4 albo Enter - przenosi wskazane dane adresowe do aktywnej komórki kosztorysu i zamyka okno Adresy. Polecenie to jest dostępne tylko wtedy, gdy okno wywołałeś z wyżej określonych komórek kosztorysu. Wszelkie zmiany zawartości komórek Adresów są zapisywane w pliku źródłowym z rozszerzeniem *.adr7 natychmiast po zakończeniu ich edycji;

  Nowy, Ctrl+N - otwiera okno dialogowe zapisu pliku i umożliwia utworzenie nowego – pustego wykazu danych adresowych z rozszerzeniem *.adr7. Plik ten jest zapisywany w folderze domyślnym <usr>\Dane\Adresy i może być wykorzystywany w innych kosztorysach. Jednocześnie w oknie dodawana jest karta z zakładką o tej samej nazwie;

  Otwórz, Ctrl+O - otwiera okno dialogowe wyboru plików i umożliwia otwarcie jednego bądź wielu plików z rozszerzeniem *.adr7 zawierających Adresy;

  Zamknij bieżący, Ctrl+F4 - zamyka aktywną kartę;

  Edytuj, F2 - umożliwia edycję komórki;

  Dopisz, Ins - dodaje pusty wiersz na końcu wykazu i umożliwia jego edycję;

  Usuń, Del - usuwa wskazany składnik;

  Cofnij, Ctrl+Z - cofa ostatnią zmianę zawartości;

  Strona WWW, Shift+Ctrl+W - uruchamia domyślną przeglądarkę internetową i otwiera stronę wskazanej w wykazie firmy;

  Poczta, Shift+Ctrl+M - uruchamia domyślny program pocztowy z wpisanym adresem odbiorcy;

  Notatki - otwiera okno Notatki i pozwala zapisać uwagi;

  Kolumny, Ctrl+K – ustawienia widoku kolumn;

  Ustawienia - otwiera Ustawienia programu i umożliwia zmianę ważniejszych opcji dla aktywnego okna/widoku/karty;

  Pomoc, F1 - otwiera Pomoc kontekstową;



Omówienie

Aby szybko wprowadzić zgromadzone dane adresowe do komórek:

  1. Na widoku Dane ogólne w sekcji Strona tytułowa kliknij jeden z wierszy: Lokalizacja, Zamawiający, Wykonawca, Biuro;
  2. Wywołaj Adresy:
  • z menu lokalnego prawym przyciskiem myszki lub klawiszami Tylda albo Menu
  • bezpośrednio klawiszami Shift+Enter;
  1. Wskaż w oknie Adresy nazwę skróconą firmy;
  2. Skopiuj dane adresowe do komórki wybierając jeden ze sposobów:
  • kliknięcie ikony  Przenieś dane
  • kliknięcie wskazanej nazwy skróconej
  • klawiszami Enter albo F4.


Klawiszem Esc zamkniesz Adresy bez wprowadzania danych do kosztorysu. Jednakże wszelkie zmiany zawartości komórek Adresów są zapisywane w odpowiednim pliku natychmiast po zakończeniu ich edycji.


Zarządzanie wykazami adresów

Ikoną   Otwórz otworzysz okno czytania plików, w którym pojawi się lista plików zawierających wykazy. Aby utworzyć nowy wykaz musisz kliknąć ikonę   Nowy i wpisać oraz zaakceptować nazwę pliku w oknie dialogowym zapisu pliku. W oknie Adresy pojawi się pusta karta z zakładką o nazwie takiej, jak nazwa pliku. Nowo tworzone i modyfikowane wykazy zapisywane są w pliku, w folderze domyślnym <usr>\Dane\Adresy.


Edycja danych adresowych

Aby uzupełnić nowo utworzony lub istniejący wykaz danych adresowych:

  • kliknij wybraną komórkę kolumny Dane albo
  • kliknij ikonę  Edytuj albo
  • naciśnij klawisz Enter, jeśli wybrana jest komórka kolumny Dane albo
  • naciśnij klawisz F2 i
  • po pojawieniu się kursora tekstowego rozpocznij wpisywanie znaków.

Wpisz skróconą nazwę firmy a w prawej części okna dane firmy. W kolumnie Pole masz trzy pierwsze wiersze: Nazwa, Adres i Telefon. W następnych wierszach możesz według własnego uznania deklarować inne rodzaje danych, które chcesz gromadzić. Wpisaniem w kolumnie Pole www lub e-mail i podaniem odpowiednich danych w kolumnie Dane firmy spowodujesz uaktywnienie ikon   Strona WWW i Poczta na pasku ikon. Kliknięcie ich umożliwi odpowiednio uruchomienie domyślnej przeglądarki internetowej, która otworzy stronę www firmy lub domyślnego programu pocztowego w celu edycji wiadomości. Klawiszami Ctrl+Alt+strzałka w dół albo Ctrl+Alt+strzałka w górę możesz przesuwać pozycje w wykazie, porządkując je bez konieczności ich usuwania. Zakres gromadzonych informacji możesz dla każdego wykazu deklarować indywidualnie.