Ustawienia
Aby dostosować program do własnych potrzeb i upodobań możesz zdefiniować własne ustawienia programu tak aby najlepiej wykorzystać jego możliwości i uczynić pracę z programem bardziej efektywną. Służą temu różne kategorie ustawień dostępne z menu okna głównego Narzędzia => Ustawienia.... Okno z ustawieniami otworzysz również klawiszami Ctrl+F12.
W oknie ustawienia zgromadzone są następujące kategorie ustawień:
- Opcje;
- Kolory, czcionka;
- Ikony;
- Skalowanie;
- Programy;
- Potwierdzenia;
- Braki;
- Opcje schowka;
- Pasek komunikatów;
- Selektory plików;
- Nazwy katalogów;
- Skróty podstawy nakładu;
- Dodatkowe opcje;
- Indeksy RMS,
- Opcje kopiowania pozycji.
Okno Ustawienia składa się z dwóch części, w lewej masz wykaz kategorii ustawień, a w prawej przyporządkowane im opcje, pola wyboru lub edycji, umożliwiające dokonywanie zmian w działaniu programu. W prawej dolnej części okna dostępne są przyciski umożliwiające zatwierdzenie lub anulowanie wprowadzonych w ustawieniach zmian.
Uwaga !
Zawartość okna ustawień zależy od kontekstu. W oknie głównym masz dostęp do opcji dotyczących całego programu, natomiast jeśli wywołasz okno ustawień z dodatkowych okien lub paneli programu, wtedy masz dostęp do opcji lokalnych tj. dotyczących tych okien lub paneli. Lista kategorii najczęściej jest ograniczona do:
- Opcje, z indywidualnym zestawem opcji;
- Kolory, czcionka.
Opcje
W kategorii Opcje ustawisz wygląd ekranu roboczego programu i jego zachowanie.
Tu deklarujesz takie istotne ustawienia jak:
- sposób wyboru widoku kosztorysu zakładkami albo ikonami;
- określasz sposób działania klawisza Esc (menu sterujące, funkcja „wstecz”), itp.
Rezygnacja z opcji Pokazuj zakładki kosztorysu i Pokazuj zakładki plików daje większą przestrzeń roboczą ekranu. Przy takim ustawieniu opcji, widok kosztorysu zmienisz ikonami na pasku ikon okna głównego a wybór pliku kosztorysu – korzystając z polecenia Okno z paska menu okna głównego.
Kolory, czcionka
Ta kategoria ustawień pozwala na:
- zmianę kolorów ekranu dla pracy nocnej i dziennej (dla jasnego oświetlenia);
- dobór indywidualnych kolorów każdego okna i panelu;
- ustawienie rodzaju i wielkości czcionki.
W programie zaproponowano dwa zestawy kolorów: kolory jasne i kolory ciemne. Korzystając z listy wyboru, wywoływanej przyciskiem znajdującym się na końcu listy wyboru Schemat, masz możliwość:
- wyboru dowolnego z zaproponowanych schematów;
- jego modyfikacji;
- utworzenia i dopisania własnego;
- i naprawienia „rozregulowanego” schematu poleceniem Resetuj.
Poniżej okienek wyboru schematów znajdują się listy wyboru rodzaju i wielkość czcionki. Możesz również zdeklarować wyświetlanie czcionki pogrubionej. Wszelkie modyfikacje dotyczące danego schematu są na bieżąco prezentowane na ekranie umożliwiając ocenę zmian przed ich ostatecznym zatwierdzeniem.
Edycja schematu kolorów
Żeby modyfikować zestawy kolorów wybierz z menu polecenie Edytuj. Z lewej części okna wyszczególnione są elementy zestawu, po prawej ich wygląd po modyfikacji. Poniżej listy elementów jest przycisk Kolor... do kolorowania. W oknie schematu, które otwiera się po kliknięciu podglądu schematu, można zmienić kolor tła, nagłówka, linii, podkreślenia, paska, kursora, edytora, tekstu normalnego, tekstu nagłówka, tytułów, tekstu nieaktywnego, tekstu edytora, tekstu w bloku, wartości zerowych, stopnie realizacji, obiekty, poprawki i kursora (bez edycji). Wszelkie zmiany możesz zobaczyć w oknie Schemat na podglądzie jeszcze przed zapisaniem ustawień.
Ikony
W kategorii Ikony możesz wybrać rozmiar ikon oraz włączyć etykiety na paskach ikon.
Zmiany wprowadzone w ikonach pojawią się po ponownym uruchomieniu programu.
Skalowanie
Pozwala zmodyfikować liczbę punktów na cal (DPI) w oknie programu. Możliwe jest ustawienie wartości z zakresu 72-300 DPI. Zmiana skalowania nastąpi po ponownym uruchomieniu programu. Opcje dla widoków Rodosa takie jak wielkość czcionki, wielkość ikon pasków narzędziowych czy wielkość okienek dialogowych ustalane są w innych częściach okna Ustawienia.
Programy
W kategorii Programy możesz wybrać programy, do których chcesz mieć dostęp bezpośrednio z programu. Przyciskami Dopisz, Usuń, W górę, W dół modyfikujesz zawartość menu Narzędzia w pasku menu okna głównego programu. Aby dopisać nowy element należy wybrać przycisk Dopisz, a następnie znaleźć i wskazać plik wykonawczy programu, który chcesz mieć w menu Narzędzia i ewentualnie zmodyfikować jego nazwę.
Potwierdzenia
Tutaj ustawiasz konieczność/lub nie, potwierdzania przez program dokonywania takich operacji na kosztorysie jak:
- podgląd tablicy przed zmianą podstawy,
- zmiana podstawy wyceny,
- zmiana aktywności elementów, pozycji,
- zmiana aktywności linii obmiarów,
- zmiana aktywności RMS,
- wytnij do schowka,
- nadpisanie pliku
- dopisanie odwołania do obmiarów
Zaznaczenie powyższej opcji zapobiega przypadkowej zmianie aktywności wybranych składników kosztorysu.
Braki
W programie Rodos braki domyślnie oznaczane są kolorem czerwony. Można samodzielnie ustalić, czy dane dotyczące braków mają być w kosztorysie oznaczone, czy oznaczyć tylko dane zerowe lub czy oznaczyć dane zerowe i wartości wynikowe.
Opcje schowka
Program umożliwia przenoszenie danych z kosztorysu poprzez Schowek do arkuszy kalkulacyjnych lub edytorów tekstu. Zaznaczając odpowiednie pola określ czy należy wyczyścić Schowek przy starcie programu oraz określ formę przenoszenia danych z programu do Schowka:
- wstaw apostrofy przed numerami elementów
- usuń separator tysięcy w liczbach
Opcje te są zaznaczone domyślnie, taki tryb przenoszenia do innych programów sprawia, że dane są właściwie czytane przez te programy.
Pasek komunikatów
W tej kategorii ustawień deklarujesz opcje wyświetlania Paska komunikatów. Czy pasek ma być wyświetlany możesz również określić w kategorii Opcje. Możesz wybrać następujące Pola na pasku komunikatów:
Rodzaj kalkulacji, formuła – w polu widać rodzaj kosztorysu, przyjętą metodę kalkulacji i numer formuły kalkulacyjnej.
Wartość dla bieżącego widoku – pokazuje wartość aktywnego widoku, pozycji, elementu, zestawienia RMS.
Wartość kosztorysowa – pokazuje wartość kosztorysową.
- Uwagi – w tym polu masz informację o występowaniu i o liczbie uwag zapisanych w kosztorysie;
- Poprawki – to pole informuje, w jakim trybie pracujesz:
- pole puste – bez poprawek;
- poprawki – tryb pracy z poprawkami.
- Rodzaj kalkulacji, formuła – w polu widać rodzaj kosztorysu, przyjętą metodę kalkulacji i numer formuły kalkulacyjnej.
- Wartość dla bieżącego widoku – pokazuje wartość aktywnego widoku, pozycji, elementu, zestawienia RMS.
- Wartość kosztorysowa – pokazuje wartość kosztorysową.
W polach paska komunikatów masz dostępne menu lokalne wywoływane prawym przyciskiem myszki po ustawieniu jej wskaźnika na pasku. W menu dostępne jest polecenie Konfiguruj pozwalające zmienić opcje wyświetlania Paska komunikatów. Dodatkowo w menu lokalnym pola Uwagi możesz włączyć lub wyłączyć okno z uwagami. W menu lokalnym pola Metoda kalkulacji, formuła możesz wywołać okno dialogowe Opcji kosztorysu.
Selektory plików
Selektory plików to okna Nowy, Otwórz, Zapisz. Aby ułatwić ich obsługę i korzystanie z nich, można ustawić:
- Dodatkowe funkcje (lista folderów, pełna nazwa, opis pliku) – dodaje dodatkowe funkcje w w/w oknach,
- Historia zawierająca ostatnio otwierane Foldery – dodaje dodatkowy przycisk w w/w oknach
- Pasek folderów systemowych – pokazuje pasek folderów systemowych takich jak: Moje bieżące dokumenty, Pulpit itd. W w/w oknach,
- Skróty ścieżek dostępu – będzie pokazywał skróty ścieżek dostępu do plików/folderów (w pasku adresu w/w okien), zamiast pełnej, często bardzo długiej ścieżki. I tak zamiast np. Moje dokumenty\Rodos\Kosztorysy wyświetli gałąź użytkownika <usr>\Kosztorysy, oraz zamiast np. \Program Files\KOPRINET\Rodos\Informatory cenowe wyświetli gałąź systemową <sys>\Informatory cenowe
Dla okien Nowy i Zapisz... możliwa jest edycja opisu pliku.
Szablony
Program umożliwia przygotowywanie indywidualnych wydruków stron tytułowych, faktur i innych dokumentów. W kategorii Szablony możesz wybrać zewnętrzny edytor tekstu pracujący z plikami RTF. Wybór polega na wpisaniu jego adresu w pasku adresu albo wskazaniu w oknie dialogowym Program przyciskiem ... obok paska adresu, pliku wykonawczego żądanego programu i potwierdzeniu wyboru przyciskiem Otwórz.
Nazwy katalogów
W tej kategorii tworzysz listę nazw katalogów. Z listy tej korzysta mechanizm automatycznego dopisywania wybranej nazwy katalogu po wpisaniu numeru przy wprowadzaniu podstawy nakładu w trybie edycji. Lista nazw katalogów pojawi się na pasku ikon widoku Pozycje. Przyciskami obok listy nazw możesz ją modyfikować dopisując lub usuwając nazwy, zmieniać ich kolejność. Przyciskiem Przywróć anulujesz wszelkie wprowadzone zmiany i przywrócisz listę zaproponowaną przez autora programu.
Skróty podstawy nakładu
Opcja ta umożliwia edycję podstawy nakładu na podstawie zapamiętanego skrótu. W tym celu należy sporządzić listę zamienników. Aby stworzyć nowy zamiennik wybierasz przycisk Dopisz. W wywołane okienko Podaj skrót i opis podstawy nakładu wpisujesz skrót, następnie znak „=” (równości) i zamiennik skrótu, który będzie użyty podczas edycji podstawy nakładu pozycji kosztorysowej. Dostępne po prawej stronie listy przyciski pozwalają na modyfikację listy zamienników, wprowadzanie poprawek, usuwanie elementów i zmianę ich kolejności.
Dodatkowe opcje
W tej kategorii możesz dokonać wyboru czy po zmianie nazwy nakładu RMS program ma wyszukać cenę w domyślnym cenniku, a jeśli tak, czy pozostawić ją bez zmian lub wyzerować cenę.
Pozycje scalone
Pozycje scalone to pozycje składające się z dowolnych pozycji kosztorysowych posiadających własne obmiary, podlegających wszystkim zasadom edycji i modyfikacji dostępnym w programie. Sposób numeracji i prezentacji pozycji scalonej wyróżnia ją na tle innych pozycji. W tej kategorii możesz ustalić czy po zmianie rodzaju pozycji scalonej ma w pozycjach składowych nastąpić zerowanie ilości robót w pozycjach czy ilość robót ma być przeliczona. Możesz także ustawić, by program nie usuwał obmiarów z pozycji składowych.
Uwaga !
W przypadku zmiany ilości robót w pozycji nadrzędnej lub pozycjach składowych należy skorygować obmiary w pozycjach składowych.
Więcej informacji o pozycjach scalonych znajdziesz w sekcji Pozycje scalone - cechy charakterystyczne.
Opcje kopiowania pozycji
Opcja ta pozwala ustalić ustawienia dotyczące zmiany danych RMS w kosztorysie docelowym. Możesz oznaczyć, czy chcesz nie zmieniać, zmienić, gdy brak lub zmieniać zawsze cenę, rabat, dostawcę, mnożnik, koszt zakupu lub grupę.